Přejít k hlavnímu obsahu

Orbis pictus Františka Kupky. Mezi symbolismem a reportáží

Autoři: Pierre Brullé, Michel Dixmier, Markéta Theinhardtová
Editoři: Markéta Theinhardtová, Pierre Brullé
Nakladatel: Arbor vitae a Západočeská galerie v Plzni
Grafická úprava: Jiří Lammel
Vazba: pevná
Rok vydání: 2014
Počet stran: 196
ISBN: 978-80-86415-94-9
Cena: 550,-
550 Kč

Kniha se zaměřuje na první tvůrčí období Františka Kupky (1871–1957), kdy pracoval pro tisk, který ve Francii tou dobou zažíval svůj zlatý věk.

Rozpětí periodik sahalo od titulů zaměřených na Art nouveau (revue Cocorico) po politicky orientované, jako byl svobodomyslný časopis LʹAssiette au Beurre. Kupka vytvářel komentáře k aktuálním politickým událostem pro Le Canard Sauvage a pro anarchisticky orientovaný časopis Jeana Gravea Les Temps nouveaux, referoval ovšem také jako neutrální reportér. Na závěr tohoto období ilustroval knihu anarchisty-humanisty a geografa Élisée Recluse LʹHomme et la Terre (Člověk a země).

Kupka se později o své práci pro tisk vyjadřoval s odstupem a zdůvodňoval ji tím, že byla vedena smyslem pro spravedlnost a mladistvou touhou přispět k nápravě poměrů.

Rozpětí předkládané publikace vymezují klíčové pojmy jako symbolismus a reportáž, nejde však o ideovou či žánrovou konfrontaci. Spíše je zdůrazněno Kupkovo klasické přehodnocení modernosti, jeho vždy důsledně promyšlená různorodost, ať již jde o symbolistní emblém, nebo o rychlý komentář k politické události v podobě existenciální alegorie.

Autoři textu, Markéta Theinhardtová a Pierre Brullé, věnují pozornost především Kupkově práci pro ilustrovaný tisk, proto je kniha doplněna Michelem Dixmierem o medailony jednotlivých revuí, do nichž Kupka přispíval.

Listování knihou

Orbis pictus Františka Kupky. Mezi symbolismem a reportáží