Výročí 170 let od narození Václava Brožíka

6. března si připomínáme 170 let od narození českého akademického malíře z generace Národního divadla Václava Brožíka.

Dnes si připomínáme 170 let od narození českého akademického malíře z generace Národního divadla Václava Brožíka.

Václav Brožík se narodil 6. března 1851 na samotě Železný Hamr u Třemošné nedaleko Plzně v rodině chudších poměrů, a tak se nemohl dát na studia na umělecké škole, proto se začal učit litografem. Na Akademii výtvarných umění v Praze začal studovat až poté, co si jeho talentu všiml pražský pivovarník Pavel Vnouček, který měl na Akademii známosti.

Václav Brožík navštěvoval pražskou Akademii mezi lety 1868–1871 a po jejím dokončení se vydal na další studia do Německa. V roce 1876 se přesídlil do Paříže, kde poměrně rychle získal velký obdiv. Jeho úspěch také podpořil sňatek s Hermínou Sedelmeyerovou, jejímž otcem byl bohatý obchodník s obrazy Charles Sedelmeyer.

Brožík pobýval v Paříži, kde byl členem Académie des Beaux Arts, a zároveň působil i v Praze. V roce 1883 se v Praze podílel na výzdobě Národního divadla, ve kterém vyzdobil královskou lóži obrazy s historickou tématikou, a od roku 1893 působil na pražské Akademii jako profesor.

Václav Brožík získal mimo jiných ocenění i obdiv císaře Františka Josefa I., který ho v roce 1897 povýšil do šlechtického stavu.

15. dubna 1901 Václav Brožík ve věku 50 let náhle zemřel na srdeční selhání a je pohřben v Paříži na hřbitově Montmartre.

V tvorbě Václava Brožíka se objevují historické i žánrové výjevy, zátiší, krajiny a v neposlední řadě také realisticky pojaté podobizny. Všechny tyto okruhy Brožíkovy tvorby jsou zastoupeny ve sbírce děl Západočeské galerie v Plzni a při příležitosti jeho dnešního výročí Vám některé z jeho děl představujeme.

Mimo jiných historických výjevů Václava Brožíka máme v naší sbírce zastoupenou jednu ze studií k obrazu, který Brožík později maloval pro velký sál na Staroměstské radnici s motivem zvolení Jiřího z Poděbrad za českého krále. Ze žánrových výjevů dnes zmíníme olejomalbu Pohled do Sedelmayerova bytu v Paříži, ze zátiší olejomalbu Macešky a z krajinomaleb vyzdvihneme obraz Podzimní krajina s domem. Tématicky nejčetnější jsou z Brožíkových děl v Západočeské galerii podobizny, z nichž představujeme portrét Brožíkovy manželky Hermíny Sedelmayerové před svatbou.

Celkem se však ve sbírce Západočeské galerie nachází 8 kreseb a 32 maleb od Václava Brožíka.