Studio Najbrt Basics

11/09/2019 - 03/11/2019
výstavní síň „13“
Autor: 
Michal Nanoru
Kurátor: 
Petra Kočová

Studio Najbrt je nejznámější české grafické studio. Pod vedením Aleše Najbrta, který ho před pětadvaceti lety založil, a dnes i jeho partnerky Zuzany Lednické pravidelně zpracovává úkoly národního významu, milované festivaly i přeplněné hospody a jako nikomu jinému se mu daří budit vášně daleko za hranicemi oboru. Značka Najbrt je pop, ať už to v téhle zemi v posledních dekádách znamená cokoli.

Studio Nabrt je autorem identit pro Českou televizi, Českou filharmonii, České dráhy, Národní galerii, Národní divadlo, Ministerstvo zahraničí, Masarykovu univerzitu, Pražské jaro, centrum současného umění Dox i města Praha či Ostrava. Jeho realizace zahrnují práce pro film (Pelíšky, Kouř, Šeptej) a divadlo (Sklep, Kašpar), grafické úpravy knih, výstav (Tvrdohlaví, Josef Koudelka, Gerhard Richter, Karel Malich) i hudebních nosičů (The Velvet Undergound, Vltava, Animal Music). Od roku 1999 studio výhradně připravuje vizuál Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Vedle dřívějšího působení v divadle Sklep je Aleš Najbrt dnes také členem mnohohlavého cover bandu MTO Universal a spolu s výtvarníky Jaroslavem Rónou a Františkem Skálou známého tria Tros Sketos. 

Více než padesát návrhů prezentovaných na výstavě sleduje tvorbu Studia od Najbrtových počátků v 80. letech, přes artdirekci časopisů Reflex a Raut až po zmnožení jeho autorské identity po roce 1994.

Některé z prací zlidověly nebo nabraly společenský rozměr nad rámec zadání. Instalace proto vystoupila ze stěn do prostoru a základem výstavy se stal standardizovaný formát bílého trička. Výstava tak nestaví diváka jen před problém grafického řešení, důvtipné vizuální zkratky, kompozice nebo stylu, ale taky před otázku rostoucí důležitosti designu pro jedince i společnost a otázku zda by tohle chtěl nosit na hrudi, na ulici nebo třeba jen coby noční košili.

K výstavě vychází katalog, v němž vystavená trička obléklo šestapadesát osobností spřízněných se studiem. Jsou mezi nimi režiséři Ivan Zachariáš, Martin Krejčí, Tomáš Luňák či David Ondříček, hudebníci Petr Marek a Robert Nebřenský, herci Jiří Bartoška a Jenovéfa Boková, umělci Michal Cihlář a Jakub Matuška aka Masker, nebo nakladatel Viktor Stoilov.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Komentované prohlídky s Alešem Najbrtem a Michalem Nanoru
čt 26. 9. v 17 hodin
út 8. 10. v 17 hodin
Nutná rezervace na pokladně výstavní síně „13" (tel. č. 377 908 534).

Tvůrčí dílny
čt 10. 10. v 16 hodin – „V roli designéra“, pro děti od 8 let (zúčastnit se mohou i rodiče),  
                                        pod vedením edukačního oddělení ZČG
st 30. 10. v 15 hodin – workshop grafického designu pro studenty škol s uměleckým
                                         zaměřením, pod vedením Zuzany Lednické
Na dílny je nutná rezervace na cislerova@zpc-galerie.cz nejpozději 3 dny předem.

 

Fotogalerie: