Semlerova rezidence se otevírá

Prohlídky začínají 23. 9. 2022. Předprodej vstupenek je možný od 1. 9. 2022.

Po téměř desetileté rekonstrukci Západočeská galerie v Plzni otevírá Semlerovu rezidenci, nejvýznamnější a nejrozsáhlejší realizaci dle konceptu Adolfa Loose v Plzni. Detailní projekt, navazující na koncepci pražské Müllerovy vily, navržené rovněž Loosem, zde s ohledem na zhoršující se architektovo zdraví zpracoval Heinrich (Jindřich) Kulka, Loosův žák a spolupracovník na řadě předchozích projektů.

Bytový dům rodiny Oskara a Jany Semlerových s interiérem jejich bytu patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Byt nemá klasická podlaží, je vestavěn do poloviny domu, kde se jednotlivé prostory různých výšek v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly (princip tzv. Raumplanu).

Tato realizace představuje určité završení činnosti Adolfa Loose (1870–1933) v Plzni. Jeho tvorba s městem souvisela už od doby před rokem 1910 a znovu tady architekt působil po roce 1927.

 

Na rekonstrukci objektu se finančně podílely Plzeňský kraj a Evropská unie prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

 

Více informací o vstupenkách naleznete na tomto odkaze.