Přednáška: Aviatik Milan Rastislav Štefánik na srbské frontě

Místo: 
Masné krámy
Datum: 
23/09/2021 - 17:00

Přednáší Michal Plavec (Národní technické muzeum). Doprovodný program k výstavě Aviatika v české vizuální kultuře 1783 –1957.

Životní osudy československého politika Milana Rastislava Štefánika snad není potřeba připomínat nikomu. Přeci jen ale najdeme v životě tohoto Slováka místa, která nejsou v obecném povědomí. Patří k nim i jeho služba ve francouzském letectvu, nejprve na západní a potom na srbské frontě. S letáky ale létal také na italské frontě. Jeho válečnou kariéru můžeme skvěle popsat na základě deníku jeho francouzského mechanika Maurice Bourdona, svědectví jeho vojenského sluhy Paula Garose, torzovitých zápisků samotného Štefánika a vzpomínek jeho francouzských a srbských spolubojovníků. Ač jsou tyto jeho osudy známy již z doby první republiky, přeci jenom stojí za to si je připomenout. Jsou totiž jedním velkým dobrodružstvím se šťastným koncem. Připomeňme, že Štefánik mohl vstoupit do dějin plzeňské aviatiky, když chtěl použít do svého letadla letadlového motoru Ludvíka Očenáška, který dětství prožil v Malenici, Dražni a Dolní Bělé.

Dle současných vládních opatření musí návštěvníci kulturních akcí doložit potvrzení o očkování, nebo negativní test, nebo potvrzení o prodělání onemocnění covid-19.