MICHAL CIHLÁŘ / Zátiší s hozenou rukavicí

16/02/2022 - 28/08/2022
výstavní síň Masné krámy
Autor: 
Michal Cihlář
Kurátor: 
Petra Kočová

Grafik Michal Cihlář (1960) je považován za průkopnickou osobnost českého moderního linorytu. Touto grafickou technikou se shodou šťastných náhod začal zabývat roku 1980 a brzy si uvědomil, že linoryt je navzdory své primitivní technologii skutečným rájem neomezených tvůrčích možností.

Koncem 80. let už měl Cihlář brilantně vypracované vlastní postupy pro mnohobarevné soutisky z postupně odrývané linorytové matrice. Některé grafické listy jsou více než dvaceti barevné, na výstavě však najdete i soutisk ze 42 barev. Grafiky dodnes tiskne výhradně ručně, bez tiskařského stroje, většinou jen v nákladu kolem sedmi exemplářů. V polovině 90. let začíná od barevných soutisků přecházet k linorytům kolorovaným a své černobílé linoryty pečlivě vybarvuje běžně dostupnými anilinkami. To mu umožnilo dostat se přes své rané pop-artové období až na hranici fotorealismu. Typické je pro něj i časté střídání témat, které si podle svých potřeb často vynucuje jeho široký záběr v oblasti užité grafiky. Zejména knižní a novinové ilustrace jsou svým náměty i provedením nezaměnitelné. Na přelomu tisíciletí svými linoryty vytvořil také originální image pražské zoo. Za svůj přínos na poli volné a užité grafiky obdržel přesně před dvaceti lety prestižní Cenu Vladimíra Boudníka. 

Cihlářova volná tvorba nezapře jeho vztah ke klasickému umění, kdy se ještě portrét podobal portrétovanému a ze zátiší vyzařoval pocit hlubokého zklidnění. Přesto právě jeho zátiší, poskládaná z nejrůznějších banálních předmětů či suvenýrů přivezených z cest, mají ještě něco navíc. Nabízejí totiž nadhled, smysl pro bizarní detail a surreálný příběh, trochu ironie, a hlavně autorovu obsedantní preciznost. Stále znovu ztvárňovaný motiv zátiší, prolínající se jeho grafickým dílem už celých čtyřicet let, zahrnuje ale také fotografie a koláže a v posledním desetiletí i linorytové studie dekadentní krásy erotických hraček.

Jak sám autor říká, tato výstava je o ztišení, o opomíjeném realismu, o návratu k tradičnímu zobrazení. Pro názornost jsou zde vedle vystavených stěžejních grafických listů vystaveny i některé linorytové matrice. Mnohá linorytová zátiší jsou doplněna též o původní předlohu, opravdová zátiší sestavená z důsledně uchovávaných zobrazených předmětů. Návštěvník galerie tak nenápadně nahlédne nejen do pracovních postupů, ale i do umělcova zázemí.

Tato monotematická výstava zcela neopakovatelným způsobem představuje mnoho podob Cihlářových zátiší. Představuje je nejen v určitých souvislostech, ale nahlíží na celé téma jako nadčasový fenomén. Vždyť zátiší, jak výstava dokazuje, jsou všude kolem nás, stačí jen pomyslně zvednout hozenou rukavici.

 

Spolupráce: Marcel Fišer
Grafické řešení: Robert V. Novák

 

K výstavě vznikla doprovodná publikace.

K výstavě byly připraveny pracovní listy pro děti a žáky 1. stupně ZŠ a žáky 2. stupně ZŠ.

 

K výstavě je možné zakoupit upomínkové předměty.

 

 

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Komentované prohlídky

22. 2. 2022 │ 17 h      Výstavou provází její autor Michal Cihlář

27. 5. 2022 │ 18 h      Prohlídka v rámci Muzejní noci. Výstavou provází Marcel Fišer

2. 8. 2022 │ 17 h        Výstavou provází její autor Michal Cihlář

 

Workshopy a tvůrčí dílny

5. 4. 2022 │ 15:30 h      Když se řekne zátiší… I.
                                      workshop s Michalem Cihlářem pro děti a mládež

14. 5. 2022 │ 15:30 h    Fragmenty ráje – vůně vryté do paměti / Linoryty Michala Cihláře                                        přeložené do parfémů

24. 5. 2022 │ 15:30 h    Když se řekne zátiší… II.
                                      workshop s Michalem Cihlářem pro děti a mládež

1. 6. 2022 │ 16 h           Den dětí s galerií

11.7. – 15. 7. 2022         Letní tvoření v galerii
                                       příměstský tábor ZČG pro děti od 7 do 15 let, součástí programu
                                       bude workshop s Michalem Cihlářem

 

Informace o edukačních programech a rezervace:
​Patricie Císlerová, cislerova@zpc-galerie.cz, 377 908 536

 

Za podporu děkujeme:

 

Fotogalerie: