LOOS AND PILSEN – výstava v Českých centrech

Západočeská galerie v Plzni a České centrum v Tel Avivu zahajuje 1. 12. 2020 výstavu LOOS AND PILSEN v galerii Bauhaus Center Tel Aviv.

Rok 2020 byl vyhlášen rokem Adolfa Loose, od jehož narození uplyne letos 150 let (1870–1933). Západočeská galerie v Plzni ve spolupráci s Českými centry a za finanční podpory města Plzně připravila výstavu LOOS AND PILSEN.

Zahájení tohoto výstavního projektu se koná 1. 12. 2020 v galerii Bauhaus Center Tel Aviv, kde zůstane do 31.12. 2020. Loosovské téma pak pokračuje dál, do New Yorku, Paříže, Tokia, Bruselu, Berlína, Mnichova. V květnu a červnu příštího roku se uskuteční speciální uvedení výstavy v Českém centru ve Vídni.

Záměrem je představit Loosovu unikátní interiérovou tvorbu, vzniklou v rámci architektova dlouhodobějšího působení v Plzni v první třetině 20. století, která není širší veřejnosti v zahraničí příliš známá.

Loosovy interiéry, z nichž ani po sedmdesáti letech nevyvanuly příběhy jejich původních rodin, se zásluhou Petra Domanického, autora výstavy, opět dostávají do popředí pozornosti široké veřejnosti, a to české i zahraniční. 

Prostřednictvím historických fotografií a textů na velkoformátových panelech přibližuje výstava hlavní aspekty, díky kterým se stal Adolf Loos nadčasový. Multimediálni výstava představí nejvýznamnější zjištění, k nimž badatelská práce Západočeské galerie v Plzni došla od roku 2010. Smyslem je upozornit na unikátní interiéry. Příběhy rodin zadavatelů, kteří pomohli k realizacím, tedy neznámému architektovi, ožívají a vypovídají o tehdejší době.