Zásadní součástí komiksu je kresba. Kresba, která v sekvencích tvoří příběh, obrazové vyprávění. Komiksový autor je kreslíř – kreslíř figuralista, musí zvládnout udržet výrazný styl, atmosféru příběhu v obrazovém vyprávění v řadě za sebou jdoucích obrazových sekvencích. Jaké jsou a byly kresebné možnosti výrazného českého komiksu? Jak se umělci vzájemně inspirovali? A odpovídá publikovaný a populární výsledek komiksu jejich vlastnímu kresebnému dílu? Výstava v komparacích kresby a tištěných výsledků, v řadě odkazů (linků) poukazuje na vzájemné inspirace a stylové projevy výrazných kreslířských osobností českého komiksu od jeho počátků v 19. století do současnosti.
„Linky komiksu“ zkoumají vlivy, trendy a propojení českých a světových autorů napříč dějinami komiksu od poloviny 19. století až po současnost. Termín "linka" však neznamená jen pouhou kresebnou čáru, ale také kontinuální propojení jednotlivých autorů v čase a prostoru. Záměrem výstavy je prezentovat konkrétní (evidentní) příklady výtvarných vlivů – ať už přiznaných (např. forma citace, homage) či jinak doložitelných. Výstava sestává celkem ze čtyř stěžejních „linek“ – buschovsko-hergéovská, alšovsko-ladovská, moebiovsko-saudkovská a rychlošípácká.
V rámci každé linky jsou představení klíčoví autoři (Wilhelm Bush, Benjamin Rabier, Hergé, Charles Burns, Václav Šlajch, Tomáš Motal – Mikoláš Aleš, Josef Lada, Marek Čolek, Marek Rubec, Jiří Franta – Jean Giraud (Moebius), Kája Saudek, Libor Páv, Jan Patrik Krásný, Karel Jerie – Jan Fišer, Marko Čermák, Bohumil Konečný, Jiří Grus, Tomáš Staněk a další) buď originální kresbou, nebo tištěnými médii či konkrétními vydanými komiksy.
Na výstavě je k vidění přes 100 exponátů: kresby, grafiky, knihy, plakáty i komiksové sešity – například originální kresby k příběhu Rychlých šípů, plakáty a komiksy Káji Saudka, ale i díla od Mikoláše Alše a Bohumila Konečného ze sbírek ZČG.
K výstavě vznikla doprovodná publikace, která představuje prostřednictvím čtyř sešitů jednotlivé linky.
K výstavě byly připraveny pracovní listy pro školní mládež a zvídavé dospělé.
DOPROVODNÝ PROGRAM
Komentované prohlídky
8. 11. 2022 │ 17 h Výstavou provází autoři Eva Bendová a Václav Šlajch
13. 12. 2022 │ 17 h Výstavou provází autoři Eva Bendová a Václav Šlajch
Přednášky
8. 12. 2022 │ 17 h Představení Velké knihy komiksů Bohumila Konečného.
Besedu s autorem Janem Hosnedlem uvádí Jiří Hlobil.
11. 1. 2023 │ 17 h Vovísek, Ferda a Punťa Go Global! Mezinárodní vazby a inspirace českého komiksu 1922–1942.
Přednáší Pavel Kořínek.
Tvůrčí dílny
26. 10. 2022 │ 16–18 h Jak na komiks. Dílna pro rodiče a děti od 8 let.
12. 1. 2023 │ 16–18 h Komiksový superhrdina. Dílna pro děti od 8 let a zvídavé dospělé.
Výstava vznikla ve spolupráci s Katolickou teologickou fakultou Univerzity Karlovy a Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
Za podporu děkujeme: