Eva Hubatová: Fotoinformel

28/06/2023 - 20/08/2023
přednáškový sál „13“
Autor: 
Eva Hubatová
Kurátor: 
Petra Kočová

Retrospektivní výstava Eva Hubatová: Fotoinformel představuje průřez širokým spektrem tvorby plzeňské fotografky, výtvarnice, ilustrátorky a členky Unie výtvarných umělců Plzeň Evy Hubatové.

Na výstavě je zastoupena jednak její volná tvorba, která byla v průběhu let prezentována na četných výstavách doma i v zahraničí (Německo, Slovensko, Belgie, Zambie a Britská Kolumbie), jednak díla ve stylu orfismu, která vycházejí z autorčiny spolupráce s plzeňskými literáty a skladateli.

Eva Hubatová již patnáct let tvoří autorskou technikou nazvanou fotoinformel, pro kterou dokonce v roce 2014 získala ochrannou známku. Jedinečnost této techniky spočívá ve fotografickém záznamu prvků vykazujících známky značné destrukce, které jsou následně počítačově upraveny do podoby výtvarných kreativních kompozic.

Samostatná část výstavy představuje ukázky ze společné tvorby s letošními jubilanty – členy Střediska západočeských spisovatelů, kterými jsou Karla Erbová (nar. 1933), MUDr. Eva Válková (nar. 1953) a MUDr. Václav Gruber (nar. 1953).

Autorka výtvarně doprovodila tři desítky knih, zejména členů Střediska západočeských spisovatelů (Romany Schuldové, Hany Gerzanicové, Jarmily Vandové-Flakové, Petra Šváchy atd.). Její rozsáhlá tvorba s hudební tematikou spočívá ve spolupráci s plzeňskými hudebními skladateli, členy Západočeského hudebního centra (Jiřím Bezděkem, Karlem Pexidrem, Romanou Schuldovou, Michaelou Augustinovou, Václavem B. Špíralem, Pavlem Samiecem a řadou dalších).

Eva Hubatová se kromě výtvarné tvorby věnuje fotoreportérské a publikační činnosti. Za 27 let jí bylo zveřejněno na tři tisíce příspěvků; řada z nich se týkala mediální podpory a fotodokumentace významných plzeňských kulturních událostí. V roce 2016 byla u příležitosti svého životního jubilea uvedena do encyklopedie významných osobností z ČR a SR Oxford Encyclopedia. Za významnou uměleckou a kulturní činnost a současně za přínos do soudobého fotografického umění je od roku 2018 laureátkou mezinárodní ceny Evropské unie umění Golden Europea.

 

VSTUP ZDARMA

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

Komentované prohlídky

18. 7. 2023 │ 17 h

9. 8. 2023 │ 17 h

Výstavou provází Eva Hubatová.