Emeritní ředitelka ZČG Jana Potužáková vstoupila do Síně slávy

Dlouholetá ředitelka Západočeské galerie v Plzni Jana Potužáková obdržela Uměleckou cenu města Plzně za své celoživotní dílo.

Jana Potužáková vedla Západočeskou galerii v Plzni dvaadvacet let, od roku 1985 až do roku 2007. Během jejího vedení došlo k výraznému rozšíření sbírky 19. a počátku 20. století, doplněn byl také sbírkový fond pro období po 2. světové válce, který byl do té doby zastoupen jen velmi sporadicky. Po roce 1989 se jí podařilo výrazněji doplnit kolekci umění šedesátých let, řada akvizic se přitom týkala současného regionálního umění.

Zásluhou Jany Potužákové získala Západočeská galerie v Plzni budovu v Pražské 13, v níž vznikla druhá, komorní výstavní síň pro krátkodobé výstavy.

Za působení Jany Potužákové získalo také významnou úlohu v programu galerie edukační oddělení, neboť začala aktivně spolupracovat s Katedrou výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Profilovou složkou činnosti galerie se staly bohaté kulturní programy zahrnující besedy, přednášky a hudební i literární pořady.

Janě Potužákové k získání Umělecké ceny města Plzně velmi gratulujeme!

Umělecká cena města Plzně je udělována od roku 2013 za významnou uměleckou činnost, dílo nebo kulturní počin, které významně obohatily kulturní dění a rozvoj města Plzně.